Conferinta Nationala Ziua Medicului de Familie, Sinaia, 21-24 mai 2026
Posted in Featured slider, StiriAbordarea afectiunilor gastrointestinale între legislație și bună practică
Citeste mai departe
Abordarea afectiunilor gastrointestinale între legislație și bună practică
In data de 24.02.2026, a avut loc Sesiunea Grupurilor de Lucru SNMF GastRO, ca parte a seriei de evenimente medicale webinar, adresate medicilor de familiei interesati sa aprofundeze diferite teme din patologia gastro-intestinala, unde informatia medicala bazata pe dovezi si adaptata nevoilor din cabinet, noutătile în diagnosticul și tratamentul afectiunilor gastrointestinale sa clarifice si sa […]
În data de 4 martie 2026 Grupul GastRo a participat la Sesiunea Științifică Multidisciplinară și la Sesiunea Educațională dedicată pacienților, organizate de Institutul Clinic Fundeni, cu denumirea “Obezitatea: O boala complexă, o responsabilitate comună.” Activitatea s-a desfășurat în parteneriat cu Asociația Pacienților cu Afecțiuni Hepatice, cu Centrul de Patologie Metabolică din Institutul Clinic Fundeni, ELPA, […]
Asociația Pacienților cu Afecțiuni Hepatice din România a organizat în data de 17.02.2026 o Conferință de Presă cu ocazia lansării proiectului “Ficat sănătos pentru inimă sănătoasă”, destinat întregii populații, dar și medicilor, cu privire la conștientizarea tulburărilor metabolice asociate steatozei hepatice și legătura dintre afecțiunile cardiace și hepatice. Conform RoALD (Asociația Română pentru Studiul Ficatului) […]
În perioada 16-19 octombrie 2025 s-a desfășurat la Timișoara Conferința Națională de Medicina Familiei sub titlul “Împreună pentru viitorul medicinei de familie”, conferință organizată în format hibrid – atit fizic cât și online. Grupul GastRo a pregatit si de aceasta data o serie de subiecte de mare interes. Sesiunea cu titlul Consumul de alcool – […]
În data de 25 februarie 2025, s-a desfășurat Sesiunea Grupurilor de Lucru SNMF GastRO / EcografiaMF, eveniment on-line, pe platforma Formare Medicală. Din partea grupului GastRo au participat Dr. Nicoleta Dinca, Dr. Ligia Mosneaga, Dr. Claudia Pirsan, Dr. Cristina Ungureanu, Dr. Loredana Schmelas, Dr. Elena Patrau, Dr. Maria Oprescu, Dr.Elisabeta Scholl. Au fost abordate subiecte […]
In perioada 11-14 de 2024 Grupul GastRo a participat la Conferinta As-Prim-Conferinta Profesionistilor din Asistenta Medicala Primara din Brasov.
Grupul GastRo a sustinut pe platforma Formare Medicala evenimentul online cu tema “Boala de Reflux de la teorie la practica”
În perioada 12-14 decembrie 2024 grupul GastRo a participat la CONFERINȚA EUROPEANĂ DE MEDICINĂ DE FAMILIE Timisoara „East Meets West in Family Medicine”.
În perioada 17-19 octombrie 2024 s-a desfășurat la Cluj a XII-a Ediție a „Conferinței Naționale de Medicina Familiei”.
Sâmbătă 7 septembrie 2024 grupul GastRO al SNMF a fost prezent cu patru lucrări despre patologia veziculei biliare.
În perioada 27-29 iunie 2024 s-a desfășurat la Cluj al 43-lea Congres al Societății Române de Gastroenetrologie și Hepatologie (SRGH).
13 Iunie – Ziua Mondială a Bolii Ficatului Gras (steatotic), a fost marcata de medicii membri ai Grupului de Lucru GastRo printr-o serie de activitati desfasurate pe teren si in cabinetele medicale din mai multe localitati
Temele din sfera gastroenterologiei și hepatologiei au fost dezbătute în tandem de către un medic de familie membru al Grupului GastRO al SNMF și un medic din altă specialitate.
În perioada 23-26 mai 2024 s-a desfășurat la Sinaia „Conferința Națională Ziua Medicului de familie”.
În perioada 24-25 Mai 2024, la Sinaia, s-a desfășurat la Cursul Internațional pe teme de hepatologie ”Liver Management Problems in Primary Care”, curs creditat EACCM.
In perioada 24-25 mai are loc la Sinaia cursul ESPCG „Liver management in primary care”.
A treia Sesiune a Grupului GastRO al SNMF s-a desfășurat online în data de 20 februarie 2024.
În perioada 15-17 Decembrie 2023 s-a desfăsurat conferința balcanică „Revoluția tehnologică și metode inovatoare în practica medicală” în cadrul căreia grupul GastRO al SNMF a participat cu o sesiune intitulată „Screeningul cancerului colorectal obiectiv național posibil- proiectul ROCCAS”.
În perioada 19-22 octombrie 2023 s-a desfășurat la Călimănești-Căciulata, a XI-a Ediție a Conferinței Naționale a Medicilor de Familie
Sesiunea Grupului GastRO a analizat activitatea și contribuția medicilor de familie în cele două programe naționale pilot de screening.
În data de 13 iunie 2023 a avut loc online prima ediție a evenimentului GastRO CentriX prima ediție, un concept nou de simpozion centrat pe în special pe patologia hepatică dar și și gastrointestinală.
În perioada 8-11 iunie 2023 s-a desfășurat la București Congresul Asociației Medicale Române.
Medicii de familie din România s-au întâlnit în format hibrid, la Iași, la Conferința Națională ”Ziua Medicului de Familie 2023”
În perioada 30 martie-2 aprilie 2023 s-a desfășurat la Căciulata Congresul Național de Medicină Internă a XXIII-a Ediție
În perioada 22-25 martie 2023 s-a desfășurat la București a XIX-a Ediție a Conferinței de Medicina Familiei ”Echilibrul delicat între știință, artă și comunicare” cu participare internațională.
În perioada 23-24 martie 2023 s-a desfășurat la București a X-a Ediție a Cursului „UpDate on Hepatology”.
A doua Sesiune a Grupului GastRO al SNMF s-a desfășurat online în data de 21 februarie 2023.
În 25 si 26 noiembrie 2022 la Mega Mall Bucuresti, ASPIIR (Asociația Persoanelor cu Boli Inflamatorii Instestinale și Stomizaților din România) a organizat Campania dedicată Zilei Mondiala a Carenței de Fier
În perioada 30 iunie-2 iulie a avut loc la București Congresul de gastroenterologie, hepatologie și endoscopie digestivă – ediția 41, cu participarea celor mai renumiți specialiști din domeniu.